WSzW Białystok BIP
Aktualności
13.01.2017
Piknik Bezpieczna Polska, odbędzie się w sobotę 14.01.2017 r., w godzinach 12:00 - 17:00 na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.

W styczniu 2017 roku rozpoczął się przerzut do Polski sił sojuszniczych. Proces ten jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie i został już zapoczątkowany przez wojska amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

 

Siły sojusznicze zostaną rozlokowane zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części kraju, co znacząco zwiększa potencjał obrony Polski oraz pozostałych państw tzw. wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i zapewnienia skutecznego odstraszania. Wzmocnienie to pozwoli na modyfikacje krajowego systemu obrony, który jest dostosowywany do wyzwań obecnej sytuacji geopolitycznej poprzez reorganizację sił, budowę Wojsk Obrony Terytorialnej i racjonalizację procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP.

 

Centralne uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Polsce odbędą się w sobotę, 14 stycznia w Żaganiu. Swoje uczestnictwo planują Prezes Rady Ministrów Beata Szydło i Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Nie będzie to jednak jedyne miejsce, gdzie witani będą Amerykanie. Wzorem organizowanych w trakcie Szczytu NATO pikników Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało serię wydarzeń towarzyszących we wszystkich miastach wojewódzkich.

 

W trakcie Pikniku Bezpieczna Polska w Białymstoku sprzęt wojskowy wystawią:

11 Mazurski pułk artylerii (wystawia 14dappanc z Suwałk) - wyrzutnia „Malutka”
12 Lubuska dywizja kawalerii pancernej
(wystawia 34 brygada kawalerii pancernej z Żagania)
- Czołg Leopard 2A5
12 dywizja zmechanizowana Szczecin
(wystawia 12 brygada zmechanizowana
- KTO Rosomak
- Dron rozpoznawczy FlyEye
18 Pułk Rozpoznawczy - aparatownia łączności cyfrowej (ciężarówka Star z przyczepą)
- motocykl Yamaha XT660R
- wóz dowodzenia BRDM-2R
- wóz wykrywania skażeń BRDM-2RS
- wóz bojowy BWP-1
- bojowy wóz rozpoznawczy BRDM-2
-  pojazd patrolu saperskiego Topola-Iveco
- pojazd sanitarka Iveco
Podlaski Oddział Straży Granicznej - Wystawienie 2 pojazdów (Mitsubishi Pajero, Toyota Land Cruiser)
Służba Celna - Pokaz sprzętu służby celnej.
Straż Pożarna - Pokaz sprzętu straży pożarnej.


Dodatkową atrakcją będzie transmisja centralnych uroczystości w Żaganiu, którą zaplanowano na godzinę 14:00. W trakcie pikniku Caritas Ordynariatu Polowego WP przeprowadzi charytatywną akcję zbiórki pieniędzy na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

Podczas imprezy czynny będzie punkt informacyjny dla osób zainteresowanych ochotniczą służbą wojskową, w tym nową formą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny WP
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dowództwo Wojsk Lądowych
Siły Powietrzne
Marynarka Wojenna